- 15 maja 2016
- Autor: OponkA
- Kategoria: Porady
- Tagi: Jak często wymieniać olej, Wymiana oleju, Zły olej uszkodzenia
- 4768
- 0


Prawda jak zwykle leży po środku, dłuższe przebiegi z jednej strony mniejsze wydatki na przegląd a z drugiej eksploatacja samochodu na jednym oleju powodują szybsze zużycie się podzespołów silnika.Pomimo wielkich napisów na olejach LongLife trzeba sobie zdać sprawę ,że nie ma oleju który zachowuje swoje właściwości przez 30 tys. km.
Olej w czasie eksploatacji w silniku spalinowym podlega zarówno zużyciu chemicznemu jak i mechanicznemu.Podczas pracy silnika spalinowego pierścienie tłokowe które nie są idealnie szczelne przepuszczają spaliny znad tłoka do skrzyni korbowodowej gdzie mieszają się one z olejem .
Olej ma za zadanie wiązanie tych substancji /dlatego między innymi robi się czarny/ po pewnym okresie pracy jego zdolność się kończy i wszystkie substancje osadzają się na elementach silnika utrudniając obieg oleju w silniku lub całkowicie blokując kanały olejowe np: popychacz hydrauliczny który nagle zaczyna stukać gdyż jego kanalik olejowy uległ zatkaniu .
Przez pierścienie tłokowe do oleju dostaje się też niespalone paliwo które rozrzedza olej co w znaczny sposób pogarsza jego właściwości smarne. Szybciej zużywają się panewki korbowodowe gdzie czystość oraz odpowiednia gęstość oleju ma kluczowe znaczenie.
Uszkodzeniu ulegają turbosprężarki które posiadają łożyska ślizgowe a w czasie pracy wirniki w nich umieszczone rozpędzają się nawet 150 tys.obrotów na minutę łatwo sobie wyobrazić co dzieje się z takimi łożyskami podczas gdy są smarowane błotem z silnika zamiast olejem.
Często spotykamy się z klientami którzy narzekają na jakość turbin w swoich
samochodach które uległy uszkodzeniu ,a na pytanie co ile Pan/Pani wymienia olej w silniku ?
– No jak to według wskazań na liczniku co 30 tys. tysięcy według zaleceń producenta.
Uszkodzeniu ulegają też wałki rozrządu oraz jego panewki które poddawane są dość dużym obciążeniom podczas pracy silnika i wymagają dobrego oraz świeżego oleju zaniedbania w jakości smarowania tego elementu zazwyczaj kończą się kosztowną naprawą .
Niewłaściwe smarowanie lub olej o kiepskich właściwościach powodują rozciąganie się łańcucha rozrządu oraz szybsze zużycie kół zębatych które ulegają ścieraniu .
Dlaczego więc tak się dzieje? a no dlatego ,że producenci w ten sposób stają się konkurencyjni na rynku samochodowym w porównani z innymi sprzedają więcej samochodów oraz więcej części zamiennych które najzwyczajniej szybciej się zużywają przez nasze zaniedbania zalecone przez producentów samochodów .To się nazywa biznes. Możecie jednak spać spokojnie w czasie obowiązywania gwarancji nic wam nie grozi ,Problemy przyjdą później.Na wymianie oleju co 30 tys. ,a nie co 15 tys. zaoszczędzisz 150 zł a na turbinę wydasz minimum 2000 zł .
Według mnie kalkulacja jest prosta. A ty jak myślisz ?


